What's Happening?!

Achievements

2022-23

 

Gold medal in Taekwondo Championship: Maryam of Class VII G, secured gold medal in State level Taekwondo  Championship held at Kannur.

Maryam of Class VII G, secured gold medal in State level Taekwondo  Championship held at Kannur.

2021-22

INSPIRO Hifz

Ayisha Amana of Primary Section bagged Third Place in Hifz in the State Level INSPIRO Competition.

INSPIRO Hifz

Riza Anwar of UP section bagged second Prize in Hifz in the State Level INSPIRO Competition.

Quran Quiz Seniors

Seniors team of Khadeeja Shoukath and Hana Rukhiya Pulikkal of Secondary Section secured Third Place in Quran Quiz in the State Level INSPIRO Competition.

Asia Book of Records

Mohammed Nihal M bagged the India Book of Records and titled as Grandmaster in Asia Book of Records for drawing the maximum number of portraits of famous actors on A4 sheet using stencil art.

Asia Book of Records

Rida Bahiya of 9H bagged the India Book of Records and titled as Grandmaster in Asia Book of Records for maximum countries flags painted on Indian Currency coins.

International Book of Records

Shibil of class 12 bagged the India Book of Records, Asia Book Of Records and International Book Of Records for performing the maximum number of knuckle push ups carrying weight on back.

Interschool Cartoon Competition

Fathima Neha of Class 9, Safa K K of Class 11 and Muhammed Anas of Class 12 won the First, second and third places respectively in the Green Cave interschool cartoon competition organised by Ansar Women’s College.

Children's Maths Congress Project Presentation

Team of Ajmal Abdul Rasheed, Ahammed Yaseen, Hana Rukhiya and Hisham Hamza of Secondary Section won Second prize for Maths Project Presentation in the state level Children’s Maths Congress.

Quran Quiz Super Seniors

Super Seniors team of Aisha Aboobacker and Shaheema Saidali of Senior Secondary Section secured Second Place in Quran Quiz in the State Level INSPIRO Competition.

India Book of Records

Dr. Salil Hassan , Principal of Ansar English School Perumpilavu bagged the India Book of Records for being the author of 5 books which were published in 5 consecutive months.

State Level Children’s Maths Congress

Team of Ajmal Abdul Rasheed, Ahammed Yaseen, Hana Rukhiya and Hisham Hamza of Secondary Section won Second prize for Maths Project

2020-21

Published

“Adventures of Ribin”.

Asim of Class VII published his second book “Adventures of Ribin”.

4th place

Essay Writing - Global Tiger Day 2020

Hana Hazar T K of Class X secured 4th place in the Essay Writing Competition held in connection with Global Tiger Day 2020 organised by Parambikulam Tiger Conservation Foundation.

3rd Prize

Little Orator competition

Sheza Fathima of Class V bagged 3rd prize in the Little Orator competition initiated by IECT public school.

2019-20

Overall Winners

INSPIRO’19 Quran Fest Interschool Competitions

Over all winners of INSPIRO’19 Quran Fest interschool competitions held at Mount Hira, Pattambi.

Overall Winners

Inspiro ’19 State level Quran Fest

Overall winners of Inspiro ’19 State level Quran Fest organized by IECI at Ansar English School, Perumpilavu.

Overall Winners

District Level Painting Contest

Overall Winners of District Level Painting Contest organized by Comates Circle, Kunnamkulam with 3 first prizes.

Overall Second Position

Mother Theresa Painting Competition

Overall second position with one first prize in the Mother Theresa Painting Competition conducted at Townhall, Thrissur.

1st Prizes & 3rd Prizes

Freedom Quest 2019

Two 1st prizes and two 3rd prizes for Colouring and Quiz in Freedom Quest 2019 held at Al Ameen School, Edappally.

Overall Winners

Metro Colour Fest

Overall winners of Metro Colour Fest with 1 first prizes, 12 A+ and 10 A grades held at L F College, Mammiyoor.

Overall Winners

All Kerala Bala Chithra Rachana Mela

Overall winners with 13 first prizes, 15 second prizes and 18 third prizes in the All Kerala Bala Chithra Rachana Mela organized by K C Y M at Thrissur.

Second Runners Up

Sahodaya Girls Kabaddi Tournament

Second runners up in Sahodaya Girls Kabaddi Tournament held at Mannuthy.

Overall Third Position

Inter-District Athletic Meet

Overall third position in the Inter-District Athletic Meet organized by IECI at Mount Seena, Pathiripala with overall first position in category-2 and third prize for March Past.

Overall Third Position - U10

All Kerala Open Kids Athletic Meet

Overall third position in under 10 category in All Kerala Open Kids Athletic Meet held at Thope Stadium Thrissur.

First Runners Up

Thrissur Sahodaya Kids Athletic Meet

First Runners up in Thrissur Sahodaya Kids Athletic Meet held at Govt.Engineering College, Thrissur.

3rd Position - U17

Open Chess Championship

Third position in under-17 category of Open Chess Championship held at SakthanThampuran College, Thrissur.

Overall Third Position - U14 & U17

Thrissur Sahodaya Athletic Meet

Overall third position in under-14 and under-17 categories in Thrissur Sahodaya Athletic Meet held at L F Muringoor with 4 Gold medals, 13 silver medals and 7 bronze medals.

4th Position

CBSE State Athletic Meet

Fourth position in CBSE State Athletic Meet held at Ernamkulam with 104 points and 25 medals.

Winners

Thrissur Sahodaya Football Tournament

Winners of Thrissur Sahodaya Football Tournament held at Ansar English School, Perumpilavu with the awards for the Best Goal Keeper, Best Forword and Top Scorer.

1st Runners Up

Thrissur Sahodaya Indoor Games (Carroms)

1st runners up in Thrissur Sahodaya Indoor Games ( Carroms) held at Chavakkad.

3rd Position

Badminton Singles - Thrissur Sahodaya Indoor Games

3rd position in Badminton Singles of Thrissur Sahodaya Indoor Games held at Chavakkad.

2nd Runners Up

CBSE state Football Tournament

2nd runners up in CBSE state Football Tournament held at CMI Chalakkudy.

Winners

CBSE State Girls Kabaddi Tournament

Winners of CBSE state Girls Kabaddi Tournament held at Thripunithura with awards for the best defender and best all-rounder.

2nd Runners Up

CBSE State Boys Kabaddi

2nd runners up in CBSE state Boys Kabaddi Tournament held at Thripunithura.

Overall Trophy

English Fest organized by IECI.

Overall trophy in English Fest held at Darul Falah Poopalam organized by IECI.

Overall Sixth Position

State Level Lingua Fanta Competition

Overall sixth position in the state level Lingua Fanta Competition held at Manjery with first prize for The Art of Story Telling and 3rd Prize for Mock interview.

Best Speaker Award

Extempore by Chinmaya Vidyalaya, Kolazhy.

Hamza Jawed Khan of class XI procured Best speaker award and rolling trophy in the Extempore conducted by Chinmaya Vidyalaya, Kolazhy.

1st Prize

Dhai akar letter writing

1st prize in Dhai akar letter writing competition organized by Govt of India.

Overall Trophy

Lingua-Fanta 2019

Overall trophy in the district level Lingua-Fanta 2019 competitions held at Thrissur, organized by SSCT, Thrissur.

3rd Prize

Association of food scientists and technologists

3rd prize in Quiz on Food & nutrition organized by the Association of food scientists and technologists India, Thrissur.

Project on ‘Fibinocci Series’

19th State Level Children’s Maths Congress

The Mathematics project on ‘Fibinocci Series’ prepared by students of Secondary Section was presented at the 19th State Level Children’s Maths Congress held at Kottayam.

3rd Prize - Best Participating School

Ganitha Sasthra Parishad.

Third prize for the best participating school with 7 ranks in MTSE and 2nd prize for Geometrical Flower Arrangement in the competitions organized by Ganitha Sasthra Parishad.

25 Ranks

LEAP by Integrated education Council

25 ranks in the state level exam, LEAP Conducted by Integrated education Council, India

3 ranks

Al Hikma Examination

3 ranks in Al Hikma Examination Conducted by Majlis Madrassa board.

2nd Rank & 3rd Rank

Ujjwal Prathiba Examination

3rd rank for Ulsavu Krishna in category :2 and 2nd rank for Hamza Jawed Khan in category: 4 in Ujjwal Prathiba Examination Conducted by Sahodaya School Complex, Thrissur.

Qualified

NTSE Stage-2, National Talent Search Examination. 

Arsh Akbar of Class X qualified to the NTSE Stage-2, National Talent Search Examination.

2nd Rank

ELPSE by Sahodaya School Complex, Thrissur.

2nd rank in Class: 6 for Zahra Subair in ELPSE Conducted by Sahodaya School Complex, Thrissur.

2018-19

Winners

Balachithramela

Winners of Balachithramela by Creative Circle Kunnamkulam.

1st Prize

Leprosy Poster Designing Competition

Three first prizes in the Leprosy Poster designing competition in connection with ‘Leprosy Awareness Campaign’ at Kadavallur Panchayath.

Overall Third Position.

Kids Fest by Thrissur Sahodaya

Our students of KG and LP participated in the Kids Fest conducted by Thrissur Sahodaya and bagged the trophy of overall Third position.

Overall Winners

Inter school Fine Arts Competitions

Inter school Fine Arts Competitions overall winners with eight first prizes, eight second prizes and seven third prizes in Comates circle Kids Fest and Painting Competition.

Overall Winners

RPMM State Level Interschool Competitions

Overall winners of RPMM State Level Interschool Competitions with 2 first prizes, 2 second prizes and 2 third prizes.

2 Gold, 2 Silver & 6 Bronze Medals

Thrissur Sahodaya Athletic Meet

2 Gold, 2 silver and 6 bronze medals in Thrissur Sahodaya Athletic meet held at Chalakkudy.

Participated

CBSE National Athletic Championship

 

3 Students participated in the CBSE National Athletic Championship held at Bangalore.

Third Position

All Kerala CBSE Football Tournament.

Third position for Boys team in All Kerala CBSE Football Tournament.

Overall 7th Position

All Kerala CBSE Athletics Championship

Overall 7 th position with 3 gold, 21 silver and 2 bronze medals in All Kerala CBSE Athletics Championship held at Kottayam.

Runners Up

Thrissur Sahodaya Badminton Tournament.

Runner up in Boys Singles of Thrissur Sahodaya Badminton Tournament.

Third Position

Thrissur Sahodaya Kabaddi Tournament.

Third position, Thrissur Sahodaya Kabaddi Tournament.